Home » Shop » UNV KIT301-08LS3-W/4*2122LB-ABF40WK-G 8 Channel 5MP
UNV KIT301-08LS3-W/4*2122LB-ABF40WK-G 8 Channel 5MP
  • Pick up from the Woodmart Store
To pick up today
Free
  • Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
2-3 Days
  • DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
1-2 Days
Description
UNV KIT301-08LS3-W/4*2122LB-ABF40WK-G 8 Channel 5MP Wi-Fi NVR with 1TB HDD & 4 Wi-Fi 2MP Cameras Kit
NVR:
-Embedded WiFi Module with high-performance and high stability
-Support CCMP encryption and WPA2-PSK authentication, Support IP cameras with WiFi in access
-Support Ultra 265/H.265/H.264 video formats
-8-channel input
-Third-party IP cameras supported with ONVIF conformance: Profile S, Profile G, Profile T
-Support 1-ch HDMI, 1-ch VGA
-HDMI and VGA synchronous outputs provided
-Up to 5MP resolution recording
-1 SATA HDD, Up to 6TB for each HDD
-Support cloud upgrade
Camera:
-Day/night functionality
-Smart IR , up to 30 m (98 ft) IR distance
-Optical glass window with higher light transmittance
-IR anti-reflection window to increase the infrared transmittance
-2D/3D DNR (Digital Noise Reduction)
-Ultra 265,H.265, H.264
-Triple streams
-ONVIF Conformance
-Wide temperature range: -30°C ~ +60°C (-22°F ~ 140°F)
-Wide voltage range of ±25%
-IP67
Sensor 1/2.7″, 2.0 megapixel, progressive scan, CMOS
Lens 4.0mm@F2.0
DORI Distance Lens Detect(m) Observe(m) Recognize(m) Identify(m)
4mm 60 24 12 6
Angle of view(H) 86.5°
Angle of View (V) 44.1°
Angle of View (O) 106.4°
Adjustment angle Pan: 0°~360° Tilt: 0°~90° Rotate: 0°~360°
Shutter Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s
Minimum Illumination Colour: 0.02 Lux (F2.0 AGC ON)
0 Lux with IR on
Day/Night IR-cut filter with auto switch (ICR)
Digital noise reduction 2D/3D DNR
S/N >52dB
IR Range Up to 30m (98 ft) IR range
Defog Digital Defog
WDR DWDR
Video
Video Compression Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
H.264 code profile Baseline profile, Main Profile
Frame Rate Main Stream:2MP (1920×1080): Max. 20 fps;
Sub Stream: 720P (1280×720): Max. 20 fps;
Third Stream: 4CIF (704×576): Max. 20 fps
HLC Supported
BLC Supported
OSD Up to 4 OSDs
Privacy Mask Up to 4 areas
ROI Up to 2 areas
Motion Detection Up to 4 areas
Storage
Edge Storage Micro SD, up to 256 GB
Network Storage ANR
Network
Compatible Integration ONVIF (Profile S, Profile T), API
Wi-Fi
Wireless Standards IEEE802.11b/g/n
Frequency Range 2.4 GHz ~ 2.4835 GHz
Channel Bandwidth 20 MHz Support
Modulation Mode 802.11b: CCK, QPSK, BPSK
802.11g/n: OFDM
Security 64/128-bit WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK
Transmit Power 802.11b: 17±1.5dBm @11Mbps
802.11g: 14±1.5dBm @ 54Mbps
802.11n: 12.5±1.5dBm
Receive Sensitivity 802.11b: -90dBm @ 11Mbps (Typical)
802.11g: -75dBm @ 54Mpbs (Typical)
802.11n: -74dBm (Typical)
Transmission Rate 802.11b: 11Mbps
802.11g: 54Mbps
802.11n: up to 150Mbps
Interface
Network 1 RJ45 10M/100M Base-TX Ethernet
General
Power 12 V DC(+/-25%)
Power consumption: Max 6.4 W
Dimensions (L × W × H) 162.6 x 62.4 x 62.7 mm (6.4″x2.5″x2.5″)
Weight 0.25 kg (0.55 lb)
Working Environment -30°C ~ +60°C (-22°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH(non-condensing)